DTF BASKI TEKNOLOJİSİ

DTF BASKI NEDİR?

Filme doğrudan baskı almak anlamına gelen DTF (Direct to Film) baskı işlemi dijital baskı alanında fark yaratan alternatif bir teknolojidir. Tekstil ürünleri ağırlıklı olmak üzere; çoğu kumaşa ve 130 derece ısıya dayanıklı birçok materyale uygulanabilirdir.

DTF baskı işlemini uygulamak için bazı ön koşulları yerine getirmek gerekir. Bunlardan birincisi işlemi tam otomatik bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlayan DTF baskı makinesidir. İkinci koşul ise DTF sarf malzemelerini temin etmektir. Bu sarf malzemeleri; baskının beyaz temelini ve rengini oluşturan pigment mürekkepler, pigmentlerin materyale yapışmasını sağlayan transfer tozları ve baskıyı materyale transfer etmeye yarayan pet filmlerdir. Üçüncü koşul ise pet film üzerindeki baskının materyale ısı ile transfer edilmesini sağlayan baskı presleridir.

DTF baskı süreci, önce renkli sonra beyaz mürekkebin püskürtülmesi ile başlar. Mürekkebin dağılmaması için ön kurutma işlemi yapılır. Baskı üzerine tutuculuğu arttırmak için transfer tozu serpiştirilir. Son olarak pet film uygun sıcaklıkta ısıtılarak presleme işlemine hazırlanır. DTF baskı işlemi; pratik kullanımı, ön işlem gerektirmemesi, hemen hemen tüm kumaş türlerine uygulanabilir olması ve yıkamaya karşı dayanıklılık sağlaması açısından kullanıcılarına birçok avantaj sağlar. Bu avantajları sayesinde dijital baskı sektöründe üretimin en verimli yollarından biri olarak anılır.