DTF BASKI TEKNOLOJİSİ

DİJİTAL BASKININ YENİ TRENDİ DTF TEKNOLOJİSİ

DTF Teknolojisi Nedir?

Tekstil sektöründe devrim yaratan DTG teknolojisi yerini çok yönlü bir gelişim sunan DTF baskıya bırakıyor. DTF (Direct to Film) baskı; pamuk, polyester, deri, naylon, koyu renk ve açık renk her türlü ürün için baskı imkanı sağlar. Geleneksel baskı yöntemlerine nazaran özellikle tekstil alanında en popüler teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkar.

DTF Baskı Nasıl Yapılır?

DTF baskı işlemi, film üzerine işlenen baskının ısı pres makinesiyle çeşitli giysi ve materyallere transfer edilmesidir. Sadece pamuklu kumaşlar üzerine çalışan DTG teknolojisinin aksine birçok kumaşa uyum sağlar. Bu sayede piyasada kullanılan en uygulanabilir dijital baskı yöntemlerinden biridir.

DTF baskı hem beyaz hem de koyu giysiler üzerinde çalışır. Bunun yanında herhangi bir ön işlem gerektirmediği için tercih edilir. Kaliteli baskı sonuçları için pet film, transfer tozu ve DTF mürekkepleri ile birlikte kullanılır. DTF işlem süreci; filme yazdırmak, transfer tozu eklemek, ısıtmak ve transfer etmekten oluşur.

Avantajları

DTF baskı makineleri güvenilirliği, eşsiz kaliteyi ve yüksek üretkenliği bir araya getirir. 

Tam otomatik sistemiyle, hızlı büyüyen endüstride oldukça önemli olan büyük üretim hacimlerinin üstesinden gelebilir.

Geleneksel baskıya göre son derece sürdürülebilirdir. Son dönemlerde moda endüstrisinin sürdürülebilirliğe odaklanması DTF baskı işlemini avantajlı hale getirir.

Yazdırma sürecinin DTG işlemine nazaran daha kolay ve pratik olması, ayrıca kumaş üzerine alınan baskının yıkanabilir özellikler sunması önemlidir.

DTG işleminde mürekkebin kendi kendine yapışması beklenirken, DTF baskı işleminde kullanılan pet film aktarımı sağlar.

Kullanılan baskı transfer tozu ile DTG baskıdaki gibi ön işlem uygulamalarına gerek kalmaz.

DTG işleminde kullanılan ön işlem makinesi ve el püskürtücü malzemelere gerek yoktur.