UV BASKI TEKNOLOJİSİ

UV MÜREKKEP NEDİR?

UV Mürekkep Nedir?

Baskı endüstrisinde sıklıkla tercih edilen ultraviyole (UV) baskı, UV kürleme teknolojisi kullanılan bir baskı yöntemidir. Baskıdan sonra mürekkebi anında kurutmak için fotomekanik işlem kullanan yeşil bir teknolojidir. UV baskı işlemi, ultraviyole ışığa maruz kalındığında hızlı kuruma sağlayan özel mürekkepler kullanılarak yapılır. UV ışığına maruz kalan bu mürekkepler kimyasal bir reaksiyondan geçerek sertleşir. Bu sayede mürekkep uygulandığı malzeme tarafından emilmeden sabitlenir. Bu da baskının canlı kalmasını sağlayarak lekelenme ve ek maliyet gerektiren kaplamaların önüne geçer.

UV mürekkepler yapısı gereği su ve solvent içermezler. Bilindiği üzere solvent, çoğunlukla endüstride kullanılan ve maddeleri çözmeye veya seyreltmeye yarayan kimyasal bir maddedir. Bu madde işlem sırasında yanıcı ve uçucu zehirli gaz karışımları açığa çıkarabilir. Bu da insan sağlığını olumsuz etkilemekle beraber çeşitli iş kazalarına neden olabilir. Baskı sırasında solvent bazlı mürekkeplerin yüzde 60-70’i buharlaşıp tehlikeli kimyasallar yayarken, UV baskı mürekkeplerinin yüzde 100’ü kullanılır. Bu sayede UV mürekkepler havaya zarar vermez, çevre dostu olarak adlandırılırlar. Ayrıca UV mürekkepler, printer haznesinde kuruma yapmadığından ekstra temizlik işlemlerinin de önüne geçer.

Zestones UV Mürekkepleri bu özelliklerin yanı sıra çeşitli zeminlere uygulanabilirliği ile öne çıkar. Geniş renk yelpazesini esnek ve sert zeminler olmak üzere iki ayrı kategoride sunar. Akrilik, cam, metal, seramik, plastik, ahşap gibi sert zeminlerle birlikte PVC, PET, backlit film, banner flex, deri gibi yumuşak zeminlerde de başarılı sonuçlar verir. Stabil mürekkep kalitesiyle solmaya karşı dayanıklılık sağlayarak üç sene ve üzeri dış mekan kalıcılığı sunar.

UV Baskı Mürekkeplerinin Avantajları Nelerdir?

Zaman Tasarrufu: Mürekkep baskıdan çıktığı anda kurumuş haldedir. Sonraki işlemler için boyanın kuruması beklenmez ve zamandan tasarruf edilir.

Görüntü Kalitesi: Kağıt, ahşap, metal, deri, kumaş, folyo, plastik, cam vs. gibi birçok malzemede çok kaliteli baskı sonuçları alınabilir.

Renk Kalitesi: Mürekkep çok hızlı kuruduğundan, alt tabakaya yayılma veya emilme şansı yoktur. Bu sayede baskı canlı ve net kalır.

Dayanıklılık: UV ile sertleşen mürekkep, taşıma ve nakliye sırasında çizilmelere daha dayanıklıdır. Ayrıca solmaya karşı dayanıklıdır.

VOC İçermez: UV baskı işlemi çevreye daha duyarlıdır. UV ile kürlenmiş mürekkepler solvent bazlı olmadığından, havaya buharlaşacak hiçbir zararlı madde yoktur.